Márna a kedvencem.
A márna Európa számos édesvizében őshonos, számos
példánya él még Ázsiában illetve a Távol-Keleten. Európában több faja is él, pl. az ibériai márna (Barbus Comiza), amely Spanyolországban Madridtól nyugatra, a Tajo vízgyűjtő területén él.
Testsúlya nemritkán meghaladja a 15 kilogrammot. Tengerben is élnek a márna nemzetség képviseli, mint a Tengeri márna (Mullus barbatus).
Ezek a fajok kizárólag Délkelet-Ázsiában élnek. Magyarországon két faj őshonos a Petényi márna (Barbus meridionali petényi) és a Márna (Barbus barbus).
Élőhelye.
A Márna sebes folyású mélyebb vizekben az aljzat közelében él, a homokos kavicsos aljzatot kedveli.
A hegyvidéken nem hatol feljebb 900 méternél. Legjobb márnás vizeink a nagyobb folyó Tisza, Duna, Körösök, kitűnő márnás víz a Dráva és a Rába folyó.Szlovákiában még a Vág,Morva és a Garam jó márnás folyók.
Hossza általában 40-55 cm, súlya 900-2000 gramm. Elérheti a 80-85 cm hosszt, a 4-5 kg, kivételesen a 8-10 kg súlyt.
Szívesen tartózkodik a mély, agyagos folyómedrekben, ahol kuttyogatás közben, a nadállyal díszített hatalmas horogra is felvarrja magát. Igaz ugyan, hogy fenéklakó hal, de időnként a vízoszlop teljes magasságát bejárja. Ilyenkor ugrásaival hívja fel magára a figyelmet. A „specialisták” szerint a legjobb márnás időszak a szeptember-október. Ilyenkor már bandákba tömörülve keresgél, és ha mi is rátalálunk, felejthetetlen élményben lehet részünk.
Ami szinte biztos, hogy igen változatos az étrend. A jelentős „szemét”, és állati hulladék mellett húsos ajkaival képes lecsipkedni a köveken megtapadt algákat, csigákat.
Ami az aljzaton hever, és a legcsekélyebb mértékben is élelemnek minősülhet, azt nem hagyhatja érintetlen. Táplálékát zömében késő délutántól kora délelőttig keresgéli.
Horgászata során néhány dologra nem árt odafigyelni. Hiába nagy haspók, mégis félénknek mondható. Többen is megfigyelték, hogy ott, ahol fenekező szerszámmal többet is partra segítettek, az etetőgombócok zajos bedobását követően odébbállt.
Sokak szerint nála az egyszeri, bőkezű etetés a célravezető, majd ezt követően csak 2-3 óra elteltével szabad pótolni a hiányt. Etetőanyag tekintetében elég fura az ízlése. Minél „büdösebb”, annál jobb. A parmezán sajttal, őrölt crysalissal illatosított kaja a kedvence, amit bőséges fullasztott-forrázott csonti, darabolt giliszta tesz tartalmassá.
Fogási esélyek.
Hónap:
Január ☺
Február ☺
Március ☺
Április ☺ ☺
Május ☺ ☺
Június ☺ ☺
Július ☺ ☺ ☺
Águsztus ☺ ☺ ☺
Szeptember ☺ ☺ ☺
Október ☺ ☺ ☺ ☺
November ☺ ☺ ☺
December ☺
Majdnem reménytelen fogási esély ☺
Gyenge fogási esély ☺ ☺
Jó fogási esély ☺ ☺ ☺
Legnagyobb fogási esélyi ☺ ☺ ☺ ☺
Képgaléria
Szólj hozzá
Pecás Gyuri [ 2011-09-05 21:32 ]
Zsozsó, örülj neki, annál könnyebb megdobni a törésvonalat minél alacsonyabb a vizállás. A 250 cm alatti budapesti vizállás a jó, ha nem árad.
Zsozsó [ 2010-08-10 11:42 ]
hello!
Csütörtökön készülünk páran egy 24 órás márnázásra a duna csenkei hídnál lévő szakaszára(Esztergom után Szob fele)
és mivel megy lefele a duna vízállása nem biztos h ez a legmegfelelőbb alkalom de hát ilyenkor érek rá... ha valaki tud vmi hasznos információval szolgálni azt nagyon megköszönném!